Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że woda, która dociera do naszych kranów, musi wcześniej być odpowiednio oczyszczona. Dzięki temu możesz myć się, pić, czy też gotować bez obawy o ewentualne zanieczyszczenia w wodzie. Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest uzdatnianie wody i jak ono wygląda? Jakie metody można zastosować? Wyjaśniamy!
Uzdatnianie wody – co to jest?
Nigdy nie zagłębiałeś się w temat uzdatniania i wody i tak naprawdę nie wiesz, na czym ono polega? Otóż w skrócie jest to szereg czynności, mający na celu doprowadzenie zanieczyszczonej wody do stanu używalności. Zazwyczaj ma ona zostać przystosowana do spożycia przez ludzi, ale niekiedy uzdatnia się ją także do produkcji, chłodzenia maszyn, obróbki materiałów itp.
Warto wiedzieć, że uzdatnianie wody składa się zazwyczaj z kilku etapów. Ich rodzaje oraz liczba zależą od tego, jakie jest przeznaczenie wody oraz stopień jej zanieczyszczenia. W związku z tym niezwykle ważne jest przebadanie cieczy przed jej uzdatnianiem.
Proces uzdatniania wody
Filtrowanie wody
Wiesz już, co to jest uzdatnianie wody, ale na pewno zastanawiasz się, jakie wyróżniamy metody uzdatniania. Bardzo często zaczyna się ono od filtracji mechanicznej lub na węglu aktywnym. Filtracja mechaniczna to w zasadzie podstawa. W jej trakcie wychwytywane są pyły, rdza, piasek itp. Dzięki temu nie tylko woda będzie czystsza, ale i zmniejszy się ryzyko uszkodzenia instalacji wodnokanalizacyjnej. Z kolei filtracja na węglu aktywnym pozwala pozbyć się unoszących się w wodzie zanieczyszczeń, a także chloru i jego związków.
Odżelazianie
Niekiedy woda ma za dużo żelaza. Jest ona wówczas mętna i może wytrącać się z niej brązowy osad. Poza tym zbyt wysoka zawartość żelaza może być niekorzystna dla zwierząt i ludzi. W związku z tym konieczne bywa odżelazianie wody. Polega to na przemienieniu rozpuszczonych związków żelaza w formy nierozpuszczone, które można wychwycić za pomocą filtra. Przed odżelazianiem warto napowietrzyć wodę przy użyciu sprężarki.
Dezynfekowanie wody
Zdarza się, że w wodzie znajdują się niebezpieczne mikroorganizmy, np. grzyby i bakterie. Dlatego też niezwykle ważna jest dezynfekcja, czy też sterylizacja wody, która pozwala zabić wszystkie obecne w niej drobnoustroje. Dezynfekcja może odbyć się przy użyciu promieniowania UV lub za pomocą metod chemicznych, np. ozonowania albo chlorowania. Warto wiedzieć, że ozonowanie jest zazwyczaj korzystniejsze niż chlorowanie.
Demineralizacja wody
Często jednym z etapów uzdatniania wody jest demineralizacja, inaczej zmiękczanie. Polega to na usuwaniu rozpuszczonych soli i znacznemu zwiększeniu stopnia czystości wody. Dzięki demineralizacji można zatrzymać osadzanie się kamienia, np. w łazience. Poza tym sole zakłócają działanie urządzeń, co często prowadzi do awarii.
Demineralizację wody przeprowadza się z wykorzystaniem następujących metod:
- destylacja – jedna z najstarszych form uzdatniania wody; polega na podgrzaniu cieczy w specjalnej aparaturze, w efekcie czego powstają zanieczyszczenia nielotne i para wodna; para zostaje następnie skroplona i umieszczona w osobnym naczyniu;
- odwrócona osmoza – bardzo dokładna metoda, pozwalająca wychwycić rozpuszczone sole i inne zanieczyszczenia, w tym również mikroorganizmy i metale ciężkie; podstawą tego procesu jest membrana osmotyczna z otworami o wielkości 0,0001 mikrona; pod wpływem ciśnienia przepuszcza się przez nią wodę, dzięki czemu na powierzchni membrany odkładają się zanieczyszczenia, a na drugą stronę przedostają się cząsteczki czystego płynu;
- wymiana jonowa wody – polega na zamianie tworzących kamień jonów wapnia i magnezu na jony sodu; oznacza to, że zmienia się skład chemiczny wody; do tego procesu wykorzystuje się np. naładowaną ujemnie żywicę, która wyłapuje dodatnie jony wapnia i magnezu.
Jak widać, uzdatnianie wody to wieloetapowy proces. Warto wiedzieć, co to jest, znać poszczególne metody uzdatniania i wiedzieć, na czym polegają oraz kiedy warto je zastosować.