
Zauważyłeś w swoim domu pleśń i przypisujesz jej powstanie nadmiernej wilgoci? A może chcesz zapobiec powstawaniu tych nieestetycznych – i niezdrowych! – plam na ścianach lub potrzebujesz urządzenia, które pomoże Ci przyspieszyć prace budowlane? Podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza warto nabyć.
Dlaczego osuszanie powietrza jest ważne?
Jednym z warunków powstania i utrzymania się pleśni, bakterii i grzybów jest dostęp do wody. Te z kolei najczęściej na Twoje zdrowie mają wpływ negatywny – nie trzeba chyba przypominać o licznych grzybicach (nieprzypadkowo tak łatwo złapać jakąś na basenie lub pod prysznicem), zwykle stóp, ale też choćby płuc, ani o łatwości przeziębienia się w chłodnym, wilgotnym wnętrzu. W celu pozbycia się nadmiaru wilgoci z powietrza wykorzystuje się różne metody – czasami (chociaż rzadko) wystarczy spowodować przeciąg, jednak zazwyczaj to nie wystarcza, bowiem mokre jest nie tylko powietrze.
Gdzie stosuje się osuszacze powietrza?
Podstawowym zadaniem osuszacza powietrza jest osuszanie pomieszczeń - najczęściej na budowie. Jest użyteczny niemal od samego początku, bowiem dzięki jego zastosowaniu możesz przyspieszyć schnięcie betonu – jest to jednocześnie lepsze rozwiązanie niż stosowanie ogrzewaczy, jako że zwiększają one ryzyko pęknięcia np. wylewki z powodu zbyt szybkiej i niejednorodnej kompresji. Zaprawy, tynki i farby również skorzystają na zastosowaniu osuszacza, dzięki czemu prace budowlane będą mogły postępować szybciej. Innym typowym miejscem zastosowania tego urządzenia jest piwnica – zdarza się, że zaaranżowana zostaje na powierzchnię użytkową, jednak z racji że na ogół przynajmniej częściowo znajduje się poniżej poziomu gruntu, stawiać musi opór wodzie w nim się znajdującej. Mimo stosowania izolacji, czy to przez ściany, czy od spodu przenika do niej wilgoć – osuszanie powietrza pozwala na kontrolowanie jej ilości, by zapewnić optymalne warunki do życia i zapobiec korozji sprzętów i butwieniu wyposażenia, zwłaszcza organicznego (drewno, papier, tkaniny).
Jakie cechy powinien mieć osuszacz powietrza?
Ponieważ zgadzamy się już co do faktu, że osuszacz powietrza bywa w pewnych sytuacjach niezastąpiony, zastanówmy się czego można – i warto – od niego wymagać.
Wydajność osuszacza – ile wody nosi powietrze?
Wilgoć w powietrzu to nie tylko przypadłość nietypowych pomieszczeń. W zależności od temperatury jest ono w stanie pomieścić różną jej ilość – im cieplej, tym mniejszą. Dlatego właśnie w gorące dni masz wrażenie, że powietrze jest takie ciężkie – osiąga nasycenie wilgocią (mówimy, że wilgotność względna zbliża się do 100%) i nie jest w stanie przyjąć potu z Twojej skóry, abyś mógł się schłodzić przez jego odparowanie. W zależności od tego, jaki osuszacz powietrza wybierzesz (oraz od warunków – wyższa temperatura to zwykle zwiększona szybkość skraplania), będzie on pracował z różną wydajnością – słabsze jednostki mogą zebrać około 9 l w ciągu doby, mocniejsze – nawet 50 l. Pamiętaj, aby dobrać osuszacz do gabarytów pomieszczenia (producenci podają metraż lub objętość maksymalną).
Czy niskie temperatury są poważną przeszkodą do osuszania powietrza?
To zależy od typu wybranego urządzenia. Te, które opierają się na środku chłodniczym wyraźnie zmniejszają swoją wydajność ze spadkiem temperatury i wilgotności względnej (przykładowo, osuszacz taki, który w 30°C i 80% wilgotności względnej zbiera 50 l wody w ciągu doby, może uzyskać np. jedynie 20 l w kombinacji 20°C/60%, a jeszcze mniej przy dalszym spadku tych parametrów). Tymczasem grupa osuszaczy adsorpcyjnych poszczycić się może niemal stałą wydajnością – są efektywne nawet przy 1°C (choćby dzięki funkcji podgrzewania powietrza w celu stopienia szronu).
Zbiornik i wąż – co zrobić z zebraną wodą?
Zbiornik, w jaki osuszacz powietrza jest wyposażony, nie może być nadmiernie duży – urządzenie stałoby się wówczas nieporęcznym meblem, który nie wiadomo gdzie ustawić. Typowo jego objętość nie sięga 10 l. Jeśli spodziewasz się sporych zbiorów wody, masz trzy możliwości. Pierwszą z nich jest regularne ręczne opróżnianie – jednak to jest wygodne jedynie gdy wilgoci jest niewiele. Druga to wybór osuszacza, który zatrzyma pracę gdy zbiornik będzie pełny i wznowi po wylaniu wody. Trzecia, najwygodniejsza, to zakup urządzenia, do którego można podłączyć wąż – pozwoli to na pracę ciągłą bez ryzyka przestojów.
Czy osuszacz powietrza jest głośny?
Standardowo osuszacz powietrza nie jest bardzo głośny. Jeśli chcesz używać go na budowie, będzie jednym z cichszych urządzeń. W domu może być zauważalny – zależnie od trybu pracy może być odrobinę głośniejszy niż lodówka, jednak nie dojdzie do poziomu zmywarki.
Dodatkowe funkcje i udogodnienia
Jednym z podstawowych elementów dodatkowych jest wyświetlacz – mogą znajdować się na nim wskazania temperatur i wilgotności powietrza, jak również służyć może do sterowania urządzeniem. Wygodną funkcją będzie timer, dzięki któremu ustawisz czas, przez jaki urządzenie będzie pracowało nim się automatycznie wyłączy. Warto zadbać, by osuszacz potrafił sam włączać się i wyłączać po przekroczeniu progowych wartości wilgotności względnej – dzięki temu nie będziesz musiał troszczyć się o stałe monitorowanie sytuacji. Różne tryby pracy związane z szybkością i ilością pracujących wentylatorów, czy automatyczny system diagnozy usterek również nie będą od rzeczy.
Bezpieczeństwo użytkowania i wygoda transportu
Jeśli chcesz używać tego urządzenia na stałe w domu – w jednym pokoju, nie jest to tak istotne, jeśli jednak zastanawiasz się jaki osuszacz powietrza będzie wygodny na budowie (lub kilku budowach, jeśli myślisz o wynajmowaniu), warto zwrócić szczególną uwagę na jego konstrukcję. Duże koła i komfortowe uchwyty będą kluczowe przy przenoszeniu go między pomieszczeniami w tych trudnych warunkach.