Na czym polega wiercenie techniką diamentową i jakie są jej zalety? Wyjaśniamy

Wiercenie techniką diamentową znacznie ułatwia pracę z betonem i innymi trwałymi materiałami. Nic więc dziwnego, że jest coraz częściej wykorzystywane w budownictwie. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej. Wyjaśnimy m.in. to, na czym polega ta metoda obróbki oraz jakie są jej zalety. Czytając dalej, dowiesz się także, jak wygląda wiercenie w betonie techniką diamentową.

Na czym polega wiercenie techniką diamentową?

Technika diamentowa, zwana również wierceniem rdzeniowym, to jedna z metod obróbki materiału. Polega ona na wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi zawierających w sobie cząsteczki pokruszonego diamentu. Jak zapewne wiesz, jest to jeden z najtwardszych minerałów na świecie. W związku z tym jego odporność na uszkodzenia mechaniczne jest naprawdę duża i ciężko go zniszczyć. To przekłada się również na trwałość elementów wykorzystywanych podczas pracy.

W rezultacie kształcenie materiału jest jeszcze skuteczniejsze. Zwiększa się także jakość i komfort pracy, gdyż operator nie musi wspomagać się siłą fizyczną. Jednocześnie jest to metoda bezudarowa, bezpyłowa i cicha. Powszechnie wykorzystuje się ją do wiercenia w betonie. Technika ta sprawdza się jednak również przy innych materiałach, takich jak granit, cegła, asfalt czy żelbet.

Jakie są zalety techniki diamentowej?

Popularność wiercenia techniką diamentową wynika przede wszystkim z licznych zalet, jakie oferuje. Dotyczą one zarówno uzyskanego efektu, jak i komfortu pracy operatora.

Przede wszystkim wykorzystanie możliwości diamentu pozwala znacznie ułatwić pracę. Ze względu na swoją twardość narzędzia bez problemu przechodzą przez materiał, nie potrzebując do tego użycia siły fizycznej. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z betonem, wie, że wykonywanie w nim otworów nie należy do łatwych zadań. Jest on bardzo wytrzymały, dlatego też przy wykorzystaniu tradycyjnych metod trzeba się trochę natrudzić. W przypadku techniki diamentowej jest to o wiele łatwiejsze.

Zwiększona zostaje również precyzja wykonywanych czynności. Wszystko realizowane jest bardzo dokładnie. Zyskuje się idealne wymiary oraz gładkie krawędzie – i to bez ryzyka pęknięć bądź uszkodzeń materiału. Technika nie wywołuje bowiem drgań, które mogłyby być przenoszone na inne elementy. Tym samym nie ma przypadkowych uszkodzeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na konstrukcję – co ma ogromne znaczenie np. przy wykonywaniu odwiertów w fundamentach czy elementach nośnych, gdzie groźne okazują się nawet mikropęknięcia. Użycie narzędzi diamentowych może także podnieść komfort pracy operatora, gdyż nie generuje nadmiernego hałasu ani dużych ilości pyłu. 

Pod wgląd należy wziąć również ekonomiczność tego rozwiązania. Wiertnice i wiertła diamentowe są znacznie droższe niż tradycyjne narzędzia. Nie oznacza to jednak, że sama metoda też jest droga. Skrócony czas pracy i zwiększenie skuteczności w eksploatacji powoduje, że technika diamentowa może być dużo bardziej opłacalna – zwłaszcza jeśli uwzględni się też efekty.

Jak wygląda wiercenie w betonie techniką diamentową?

Zastanawiasz się, jak wygląda wiercenie techniką diamentową? Na początek warto przyjrzeć się nieco bliżej narzędziom. Do tego rodzaju obróbki nie wykorzystuje się bowiem zwyczajnej wiertarki. Zastąpiona zostaje ona przez nowoczesne wiertnice oraz wiertła, których wygląd znacznie odbiega od tradycyjnego. Przyjmują one postać obracających się wałów zakończonych specjalnymi rurami. To właśnie one w trakcie pracy zagłębiają się w materiale i odprowadzają na zewnątrz produkty uboczne.

Wiercenie otworów w betonie techniką diamentową może odbywać się na wiele sposobów:

– wiercenie tradycyjne – okrągłe otwory,

– wiercenie ściegiem – większe otwory i różne kształty,

– wiercenie pod kątem, w pionie i w poziomie,

– wiercenie w sposób przelotowy i nieprzelotowy,

– wiercenie na sucho i na mokro.

To pozwala uzyskać otwory o różnej średnicy, głębokości i kształcie. W większości przypadków realizuje się wiercenie na mokro. Taki zabieg znacznie ogranicza emisję pyłów i pozwala na systematyczne chłodzenie wiertła. Należy zaznaczyć, że technika ta charakteryzuje się dużą prędkością pracy, a to z kolei może prowadzić do nadmiernego nagrzewania.

Jak widzisz, wiercenie techniką diamentową niesie za sobą wiele korzyści, które można dostrzec nie tylko w trakcie obróbki w betonie. Zacznij więc od zgromadzenia odpowiednich narzędzi i sam przekonaj się o jej możliwościach. Wszystko to, co niezbędne, znajdziesz w naszym e-sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl