Nawet jeśli opanujesz wszystkie tajniki wykonywania instalacji, jedna kwestia będzie Cię ciągle opóźniała, jeśli będziesz przywiązany do gwintownicy manualnej – gwintowanie rur. Proces ten jest nie tylko czasochłonny, ale nieraz też niewygodny; jest też ryzyko, że w pośpiechu wykonasz gwint krzywo. Gwintownica elektryczna to rozwiązanie dla Ciebie, dzięki któremu zminimalizujesz problemy i zmaksymalizujesz szybkość wykonywania pracy.
Czym jest gwintownica elektryczna? Do czego służy?
Praca przy instalacjach najczęściej kojarzy się z hydrauliką – i rzeczywiście, większość połączeń rur dokonywanych jest w ramach tej dziedziny. Drugim popularnym obszarem są instalacje gazowe. Nieczęsto jednak myśli się o instalacjach elektrycznych w kontekście układów rur, podczas gdy ciągle zyskują one swoich zwolenników – skomplikowane schematy, przez które przeprowadzone są przewody, by z tej steampunkowej scenerii wypuścić kilka żarówek tworzą unikalne lampy industrialne, graniczące ze sztuką. Wszystkie te przykłady łączy obecność rur – a gdzie są rury, tam pojawia się również konieczność docięcia ich na wymiar. Rura ucięta różni się jednak od fabrycznie nowej – brakuje jej bowiem gwintu. Tę drobną niedogodność natomiast można przezwyciężyć w bardzo prosty sposób, korzystając z gwintownicy elektrycznej, czyli narzędzia dedykowanego do utworzenia gwintu na gładkiej powierzchni rury.
Gwintownica elektryczna a tradycyjna gwintownica ręczna
Pojawia się zasadne pytanie: czy nie wystarczy wyposażyć się w wersję ręczną – musi być od razu gwintownica elektryczna? Rzeczywiście, jeśli jesteś hobbystą, a urządzenie to ma służyć Ci do wykonania prostego połączenia raz czy dwa w ciągu roku, gwintownica ręczna będzie jak znalazł. Jest nawet kilka razy tańsza od swojego odpowiednika na prąd, zatem z pewnością warto w nią zainwestować. Z drugiej strony, jeśli sam zamierzasz wykonać instalacje w całym domu lub zawodowo zajmujesz się hydrauliką, zapomnij o urządzeniach napędzanych siłą mięśni – przy pomocy gwintownicy elektrycznej otrzymasz zdecydowanie lepsze jakościowo gwinty, a do tego stanie się to zdecydowanie szybciej i przy wysiłku zredukowanym niemal do zera.
Dwie rodziny gwintownic elektrycznych – mobilne i stacjonarne
(Trafna) decyzja o nabyciu gwintownicy elektrycznej to jednak nie koniec procesu wyboru. Zależnie od potrzeb możesz bowiem postawić na wersję mobilną (niewielkich rozmiarów, dającą się łatwo przenosić i pozwalającą na gwintowanie również na założonych już jednym końcem rurach) lub stacjonarną (którą również da się przenosić, ale zdecydowanie trudniej – dużą maszynę o maksymalnej wydajności). Łatwo domyślić się, że wariant mobilny będzie przydatny podczas częstych wyjazdów do klientów, gdzie gwintowanie nie będzie głównym elementem wykonanej pracy. Stacjonarna opcja natomiast będzie odpowiednia do miejsc, w których praca wykonywana jest na miejscu – klienci przywożą swoje rury lub gwintowane są one na potrzeby zakładu.
Mobilna gwintownica elektryczna – czym powinna się cechować?
To stosunkowo niewielkie i lekkie (zwykle sporo poniżej 10 kg) urządzenie jest bardzo funkcjonalne. Przyjrzyjmy się, na co zwrócić uwagę wybierając produkt dla siebie.
Szybkość działania – zaoszczędź czas
Jednym z najważniejszych parametrów gwintownicy elektrycznej jest jej wydajność – jak szybko potrafi wykonać gwint. W tradycyjnej, manualnej gwintownicy ręcznej proces ten zajmował przynajmniej kilka minut – dwa obroty w prawo, powrót, jeden w lewo, dwa w prawo… – i tak dalej, aż do uzyskania odpowiedniej długości gwintu. Elektryczna gwintownica radzi sobie znacznie lepiej – potrafi wykonać 20 do nawet 30 obrotów na minutę (przy czym nie musisz nią kręcić – obraca się jedynie jej głowica!), a do tego w wielu modelach powrót jest jeszcze blisko dwa razy szybszy.
Moc silnika – zwiększ uniwersalność gwintownicy
Od wydolności silnika zależy nie tylko jak długo posłuży Ci to urządzenie (większa moc, to mniejsza zużywalność przy pracy na tych samych rurach), ale także z jakimi średnicami rur sobie poradzi. Oczywiście do każdej średnicy potrzebujesz osobnej głowicy z nożami – tego nie da się uniknąć również w przypadku gwintownic ręcznych – jednak zbyt słaby silnik może okazać się nieefektywny przy pracy z maksymalnym osiągalnym rozmiarem rury.
Praktyczność - sięgaj w trudno dostępne miejsca
Jeśli spodziewasz się, że często będziesz pracował in situ, być może w bardzo ciasnych miejscach, wybierz gwintownicę, której głowice są możliwie niewielkie – nieraz producenci zaznaczają, że dany model jest dostosowany do opracowywania rur w zakamarkach. Uważaj jednak, im większa miniaturyzacja, tym większe ryzyko, że gwintownica elektryczna niedomaga w innym zakresie.
Walizka – kontroluj stan zestawu
Choć nie należy to do najistotniejszych kwestii, z pewnością warto zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w walizkę. Pozwoli ona na zachowanie zestawu głowic gwintujących w całości – gdy znajdują się luzem, do zapodziania którejś już tylko krok. Ponadto, wygląda to profesjonalnie w oczach klienta.
Czego możesz oczekiwać od gwintownicy stacjonarnej?
Ponieważ z definicji gwintownica elektryczna w wersji stacjonarnej nie podlega pewnym ograniczeniom właściwym wersji mobilnej (rozmiary, masa), można od niej wymagać nieco więcej. Czego na przykład?
Solidność – nie obawiaj się jej używać
Ze względu na swoją masywną budowę możliwe jest odwrócenie pracy – obraca się nie głowica, ale opracowywana rura. Ponadto zapewnia to stabilną, trwałą, odporną na wibracje konstrukcję – zwłaszcza, że obecność elementów plastikowych jest minimalizowana. Nie jest to maszyna, która rozpadnie się po kilku miesiącach pracy.
Smar – nie brudź się bez powodu
Gwintownice elektryczne stacjonarne wyposażone są w dozowniki smaru. Zapomnij o brudzeniu się tłustymi substancjami, aby nałożyć je na rurę (odpowiedni poślizg jest konieczny podczas wykonywania gwintów) – nałożone zostaną automatycznie. Taki dozownik to nie tylko czysty gwint, ale również dodatkowe wsparcie dla noży, przekładni i silnika.
Wspieranie pracy – nie trać czasu
Stacjonarna wersja gwintownicy nie tylko pracuje szybciej (nawet 50 obrotów na minutę) i może obsłużyć większe średnice rur (np. 4” zamiast 2”), ale może również dodatkowo wspierać Twoją pracę. Przemyśl wybór modelu, który zarówno skutecznie zaciska rurę, by zapobiec jej poślizgowi, jak i sprawdza się przy zaciskaniu również długich rur ze względu na znaczny odstęp między uchwytami: zaciskającym i centrującym.