Na pewno zdajesz sobie sprawę, że systematyczne płukanie i czyszczenie instalacji CO to niezwykle ważne czynności. Dzięki nim możesz uniknąć naprawdę wielu poważnych awarii. Na czym polega usuwanie zanieczyszczeń? Wyjaśniamy!
Problemy z instalacją centralnego ogrzewania
Warto wiedzieć, że zarówno w starych, jak i nowoczesnych systemach centralnego ogrzewania chodzi niekiedy do różnego rodzaju awarii. Spowodowane są one zjawiskami, które zachodzą wewnątrz instalacji grzewczych. Grzejniki bardzo często są aluminiowe lub stalowe, a przewody, które doprowadzają czynnik grzewczy, wykonane są z miedzi albo tworzyw sztucznych, np. polietylenu sieciowego z warstwą antydyfuzyjną. Oprócz tego niektóre elementy kotłów grzewczych także robione są z miedzi, ewentualnie stali nierdzewnej. W tego typu częściach dochodzi do rozmaitych reakcji fizykochemicznych i biochemicznych, które dotyczą szczelnie zamkniętego układu. Niestety, osadzanie się wewnątrz instalacji kamienia kotłowego często prowadzi do bardzo poważnych awarii całego systemu. W dodatku usterka jest trudna do naprawienia, szczególnie podczas spadku temperatury powietrza, kiedy uruchomienie systemu centralnego ogrzewania jest niezbędne.
Czyszczenie i płukanie instalacji CO – dlaczego jest takie ważne?
Warto wiedzieć, że głównym zjawiskiem zachodzącym podczas korzystania z instalacji centralnego ogrzewania jest korozja. Korozja to stopniowe niszczenie materiału pod wpływem warunków panujących w otoczeniu. Z czasem w instalacji pojawiają się ubytki, które powodują jej niebezpieczne rozszczelnienie.
Bez wątpienia właściwe czyszczenie i płukanie instalacji CO może przedłużyć jej żywotność przynajmniej o kilka, a często nawet kilkanaście lat. Co ciekawe, dużo producentów systemów centralnego ogrzewania, aby uniknąć korozji, zabezpiecza poszczególne elementy instalacji za pomocą warstwy antydyfuzyjnej z materiałów odpornych na rdzę. Oczywiście pomimo specjalnej powłoki, czyszczenie instalacji jest niezwykle ważne i należy regularnie je przeprowadzać. Dzięki płukaniu CO pozbędziesz się różnych osadów, które gromadzą się w środku systemu.
Płukanie instalacji CO wodą
Co ciekawe, sporo specjalistów zaleca płukanie instalacji CO wodą. Może to być dobre rozwiązanie, ale musisz pamiętać, iż woda ma nie tylko oczyszczające działanie, ale również wpływa na intensywność procesów korozyjnych. Korozję kontaktową lub wżerową można zatrzymać, o ile zastosujesz pozbawioną składników mineralnych wodę destylowaną. Taka woda nie zawiera ładunków, czyli rozpuszczonych jonów ujemnych i dodatnich, więc nie powoduje żadnych zjawisk elektrochemicznych.
Oprócz tego płukanie instalacji centralnego ogrzewania wodą umożliwia usunięcie biofilmu, mikroorganizmów i związków nieorganicznych, które stanowią wytrącone osady blokujące skuteczny przepływ czynnika grzewczego. Warto mieć świadomość, że blokowanie czynnika grzewczego może znacznie podnieść koszty ogrzewania i naprawy.
Do płukania instalacji możesz użyć np. wysokiej jakości pompy, która pomaga bardzo szybko usunąć kamień z zamkniętych systemów. Nowoczesne pompy wyposażone są w wydajne filtry, grzałkę, a poza tym umożliwiają kontrolę ciśnienia cieczy.
Niestety woda destylowana nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów. Musisz wiedzieć, że odkładanie kamienia kotłowego w instalacji bardzo często ogranicza skuteczność kaloryferów, więc lepiej zawczasu temu zapobiegać. W jaki sposób?
Nowoczesne płukanie instalacji CO
Niekiedy czyszczenie instalacji CO wymaga użycia profesjonalnych środków, które pozwalają całkowicie pozbyć się korozji wżerowej i kamienia kotłowego. Co istotne, takie czyszczenie może wykonać samodzielnie, bez konieczności zatrudniania firmy świadczącej usługi wodno-kanalizacyjne. Warto wiedzieć, że większość nowoczesnych maszyn do płukania instalacji jest przystosowanych do zastosowania tego typu preparatów.
Jak widać, płukanie instalacji CO jest niezwykle ważne i warto regularnie je przeprowadzać. Istnieją różne metody płukania i dostępnych jest wiele urządzeń oraz środków, więc z pewnością znajdziesz odpowiednie rozwiązanie dla Twojej instalacji.