Podpowiadamy, jaka wiertnica do betonu najlepiej się sprawdzi

Prace budowlane lub remontowe to Twoja codzienność? Bez wątpienia przyda Ci się wysokiej jakości wiertnica do betonu. Nie wiesz, jaka sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru tego urządzenia.

Czym jest wiertnica?

Wiertnica to niezwykle praktyczne narzędzie, które umożliwia precyzyjne wykonanie różnej wielkości otworów w asfalcie, betonie i żelbetonie. Sprawdza się przede wszystkim podczas prac budowlanych i remontowych, ale można z niej skorzystać także przy wierceniu przelotowych otworów w instalacji grzewczej, elektrycznej, wentylacyjnej, czy też sanitarnej. Dobrej jakości wiertnica zapewnia wydajną, szybką i bezpieczną pracę, toteż wybór właściwego narzędzia jest szczególnie ważny.

Jaka wiertnica do betonu – najpopularniejsze rodzaje

Zastanawiasz się, jaka wiertnica do betonu będzie dla Ciebie najlepsza? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wiertnic, które różnią się m.in. napędem. Czym charakteryzują się poszczególne typy wiertnic i jakie mają zalety?

Wiertnice z napędem elektrycznym

Najpopularniejszym typem wiertnic są te, które mają napęd elektryczny. Wiertnice do betonu z napędem elektrycznym można wpiąć do gniazdka 230 albo 400V, choć niekiedy konieczne jest zaopatrzenie się w wysokiej częstotliwości agregat. Warto wiedzieć, że wśród tego typu wiertnic masz ogromny wybór. Różnią się one m.in. mocą, wydajnością, a także średnicą wykonywanych otworów. Najczęściej dostępne są:

- wiertnice 150 mm – do wykonywania małych otworów, zazwyczaj nie trzeba używać do nich statywu,

- wiertnice do 350 mm – idealne do przewiertów, najczęściej są montowane na statywach,

- wiertnice do 400 mm – stosunkowo bardzo uniwersalne, umożliwiają wykonywanie otworów o różnych średnicach,

- wiertnice do 600 mm – najmocniejszy sprzęt, przeznaczony do wykonywania odwiertów o bardzo dużej średnicy.

Wiertnice z napędem hydraulicznym

Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu, wybierz wiertnicę z napędem hydraulicznym. Tego typu urządzenie charakteryzuje się dużą mocą i wysoką efektywnością pracy. Istotne jest również to, że w trakcie wiercenia masz możliwość regulacji prędkości obrotowej. Poza tym wiertnica z napędem hydraulicznym sprawdzi się w każdych warunkach i jest niezwykle wytrzymała. Z powodzeniem możesz wykonywać nią bardzo głębokie otwory, a nawet przepusty pod rury do kanalizacji.

Wiertnice do betonu z napędem pneumatycznym

W szczególnie trudnych sytuacjach doskonale sprawdzają się także wiertnice z napędem pneumatycznym. Taki sprzęt wybierz przede wszystkim wówczas, gdy ze względów bezpieczeństwa nie wolno Ci użyć wiertnicy o napędzie spalinowym albo elektrycznym. Istotne jest to, że wiertnice pneumatyczne są bardzo poręczne i umożliwiają pracę nawet w trudno dostępnych miejscach, np. o dużej wilgoci.

Jaka wiertnica do betonu – wybór wiertła

W przypadku wiertnic do betonu duże znaczenie ma także wiertło. Warto wiedzieć, że źle dobrane wiertło może zbyt szybko się stępić i obciążać maszynę, co grozi nawet jej uszkodzeniem. Jakie wiertła wyróżniamy i które wybrać?

Wiertła diamentowe koronowe

W pracach budowlanych diament jest powszechnie wykorzystywany. Wiertła diamentowe świetnie sprawdzają się podczas wykonywania przewiertów o dużych średnicach. Są one doskonałe również do wiercenia w żelbetonie. Warto wiedzieć, że istnieją zarówno wiertła do pracy na mokro, jak i na sucho, a odpowiedni ich dobór jest niezwykle ważny.

Wiertła widiowe

Dużą popularnością cieszą się również wiertła widiowe, wykonywane m.in. z węglika spiekanego. Cechuje je niewiele mniejsza wytrzymałość niż w przypadku wierteł diamentowych, ale są znacznie tańsze. Zazwyczaj korzysta się z nich podczas prac montażowych.

Wiertła z płaską głowicą lub z podwójnym/poczwórnym ostrzem

Tego typu wiertła mają specyficzny kształt, który umożliwia przebicie się przez kilka warstw betonu. Dzielą się one na te przeznaczone do wiercenia w murach, betonie zbrojonym oraz niezbrojonym.

Bez wątpienia na rynku dostępny jest duży wybór wiertnic. Zastanów się, do czego przede wszystkim będzie Ci ona potrzebna i weź pod uwagę nasze wskazówki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl