Spożywanie wody jest dla nas konieczne do życia. Warto zatem zadbać o jej najwyższą jakość, wystrzegają się potencjalnie znajdujących się w niej zarazków. Sterylizacja wody UV to nowoczesna metoda, która to umożliwi. Czy warto z niej korzystać?
Woda z kranu – pić czy nie pić?
Spór o przydatność do picia wody z kranu nie od dzisiaj wzbudza gwałtowne reakcje, które często nie są poparte rozsądnymi argumentami. Zastanówmy się zatem przez chwilę nad tym problemem. Z jednej strony wydaje się, że woda dostarczana do naszych kranów jest czysta – kontrolują ją stale organy do tego powołane. Z drugiej jednak warto przypomnieć sobie, że mimo to przez ich sita, w wyniku przeoczenia lub zaniedbania przechodzą od czasu do czasu pewne chorobotwórcze drobnoustroje – jak słynne bakterie Escherichia coli czy Legionella pneumophila w 2023 – wywołując bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Zwróćmy uwagę również na obecność chloru, który jest potencjalną przyczyną sporej części nowotworów – aż chciałoby się sięgnąć po wodę do własnej studni, aby tego uniknąć. Tam z kolei zarazki rozwijają się bez żadnej kontroli. Co robić?
Sterylizacja wody UV – coś innego niż odkamienianie
Jedną z alternatywnych metod o wyjątkowej skuteczności jest sterylizacja wody UV. Zanim jednak zajmiemy się wyjaśnieniem, czym ona jest, powiedzmy czym nie jest. Sterylizacja wody UV to nie to samo, co demineralizacji wody. Ten drugi proces może być realizowany np. przez układ filtrów, które wychwytują minerały, co jest konieczne np. w przypadku dostarczania wody do instalacji grzewczej – nie chcesz przecież, aby kamień osadzał się w rurach. Nie jest to również odkamienianie, czyli odwracanie krystalizacji wapienia – ten proces zachowuje skład wody, zapobiegając powstawaniu białego, mineralnego nalotu. Sterylizacja wody UV skupia się jedynie na wyeliminowaniu potencjalnie groźnego materiału biologicznego – bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów – bez zubożania wody w jej składniki mineralne. Uzyskana woda zachowuje swój smak i zapach, ponieważ nie jest wykorzystywana żadna chemia, a jedynie fizyczne procesy.
Promieniowanie UV – czym jest?
Sterylizacja wody UV to proces, którego podstawą jest zastosowanie promieniowania ultrafioletowego. Co to takiego? Wszystkie ciała fizyczne – zaczynając od gwiazd, idąc przez zwierzęta, a kończąc na pojedynczych atomach – wysyłają jakieś promieniowanie elektromagnetyczne. W przypadku zwierząt jest to głównie promieniowanie mikrofalowe, czyli ciepło. Ze Słońca dociera na Ziemię ponadto promieniowanie w formie światła widzialnego, czyli takie fale, których długość zawiera się w przybliżonym zakresie 380 nm÷750 nm – te właśnie odbijają się od kolejnych obiektów, sprawiając, że tak dobrze widzimy świat. Od strony długich fal zakres ten graniczy z promieniowaniem podczerwonym (a dalej mikrofalowym), a ku coraz krótszym przechodzimy przez całą tęczę barw – aż do fioletu. Promieniowanie UV, czyli nadfioletowe, to takie, którego długość fali jest jeszcze mniejsza.
Czy ultrafiolet jest groźny dla człowieka?
Oczywiście sam akt świecenia może być niebezpieczny, jeśli natężenie światła jest bardzo duże (przypomnij sobie jak ostatnio spojrzałeś prosto w słońce – przez pewien czas część oka pokrywał powidok, wzbraniając powstanie użytecznego sygnału), jednak w przypadku sterylizacji wody UV wykorzystywana jest inna zależność. Im krótsza bowiem fala elektromagnetyczna, tym większa jej energia. W związku z tym nadfiolet jest o wiele bardziej energetyczny niż światło widzialne, a co za tym idzie – bardziej niszczycielski. Czy zawsze działa negatywnie? Wcale nie – docierający ze słońca powoduje opaleniznę i wspiera generację witaminy D. W dużych jednak ilościach robi się niebezpieczny, bowiem przedłużająca się ekspozycja może prowadzić do poparzeń, a nawet nowotworów skóry. Oczywiście dawka niebezpieczna dla człowieka, będącego wielokroć większym stworzeniem od wirusów czy bakterii, jest również proporcjonalnie większa – sterylizacja wody UV przy pomocy lampy jest skuteczna w walce z mikroorganizmami, nie powoduje jednak uszczerbków na zdrowiu człowieka.
Sterylizacja wody UV – gdzie warto zastosować?
Urządzenia do sterylizacji wody UV występują w różnych wariantach, przy czym ich najważniejszą różnicą będzie moc – to głównie od niej zależy jak dużą porcję (jak szybki przepływ) wody będzie w stanie oczyścić. Mniejsze sterylizatory (lampa rzędu 16 W) sprawdzą się przy pojedynczych kranach, czy akwariach, podczas gdy duże, o mocy nawet 90 W, poradzą sobie nawet z domem wielorodzinnym, wyposażonym w kilka łazienek. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je do sterylizacji wody UV w jacuzzi, czy oczku wodnym – wszędzie tam, gdzie cenisz sobie zdrową wodę.
Jakie urządzenie wybrać do sterylizacji? – produkty TMA
Ponieważ sterylizacja wody UV to zadanie odpowiedzialne, warto postawić na urządzenia sprawdzonej marki – np. polskiej TMA, opracowującej technologie z dziedziny od 1990 r. Aby jednak świadomie podjąć wybór, należy zapoznać się z oferowanymi parametrami tych sterylizatorów.
Czas życia – kluczowy parametr
Ponieważ sterylizacja wody UV opiera się na wykorzystaniu lampy UV, zwróć uwagę na jej trwałość – ile czasu świecenia producent dla niej przewiduje, nim konieczna będzie wymiana. W przypadku produktów TMA jest to niemal dwa lata ciągłej pracy – przez tyle czasu nie będziesz musiał martwić się o stan swojej wody!
Łatwość montażu – rozbiórka układu?
W przeciwieństwie do np. podawania środków chemicznych do układu, urządzenia do sterylizacji wody UV nie wymagają umieszczania wewnątrz rur – do zainstalowania ich nie potrzebujesz nawet narzędzi, dzięki czemu masz pewność, że nic skomplikowanego i pracochłonnego nie czeka Cię również podczas wymiany promiennika. Nie ma też znaczenia, czy zamontujesz je pionowo, czy może w poziomie.
Odporność na wodę – to nieoczywiste
Z racji, że urządzenia do sterylizacji wody UV nieraz zakładane są w miejscach, które potencjalnie mogą być narażone na zachlapanie, warto wybrać takie, które będzie wodoodporne – zasilanie promiennika powinno być odizolowane ze szczelnością klasy przynajmniej IP66.
Czujniki i liczniki – dodatkowe bezpieczeństwo
Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w układ alarmowy – jeśli promiennik ulegnie awarii lub jego żywot dobiegnie końca, emitowany będzie sygnał świetlny oraz dźwiękowy. Aby być przygotowanym na dzień wymiany może posiadać licznik, informujący o tym, ile czasu lampie jeszcze pozostało.