Większość prac hydraulicznych, takich jak naprawa czy wymiana elementów instalacji wodnej lub grzewczej, wymaga usunięcia z rur wody. Nie da się ukryć, że to dość problematyczny proces. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to konieczne. Doskonałą alternatywą jest zamrażanie rur. Sprawia zdecydowanie mniej kłopotów i skraca czas remontów instalacji. Jak to działa? Jak można przeprowadzić zamrażanie rur? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Zamrażanie rur – jak to działa?
Remont lub naprawa nieprawidłowo działającej instalacji wodnej czy grzewczej może być niemałym wyzwaniem. Na szczęście można nieco uprościć i przyspieszyć ten proces poprzez zamrażanie rur – jak to działa? To szybka i skuteczna metoda, która może być przeprowadzona na rurach o różnej średnicy.
Zamrażanie rur polega na stworzeniu w ich wnętrzu czopa lodowego. Jego zadaniem jest zatrzymanie przepływu wody. Dzięki temu można przeprowadzić naprawę instalacji lub wymianę jej wadliwych elementów bez konieczności wypompowywania wody. Co ciekawe, można przeprowadzić ten proces nawet w okresie grzewczym.
Skuteczne zamrażanie jest możliwe dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu i odpowiedniego środka mrożącego. Proces ten polega na schłodzeniu fragmentu rury do bardzo niskiej temperatury, która powoduje powstanie w niej lodu, czyli zatyczki. Umożliwia ona odłączenie opracowywanego elementu instalacji bez konieczności jej opróżniania.
Jaką zamrażarkę do rur warto wybrać?
Wiesz już, jak działa zamrażanie rur. Proces ten może być zrealizowany za pomocą specjalnego urządzenia, czyli zamrażarki. Rynek oferuje sprzęty elektryczne oraz gazowe.
W zamrażarkach elektrycznych czynnikiem chłodniczym jest specjalny płyn. Funkcję zacisku mrożącego rurę pełni parownik. Urządzenia te są ekonomiczne w użytkowaniu i zapewniają szybkie chłodzenie. Z kolei zamrażarki gazowe wymagają zastosowania dwutlenku węgla. To oznacza, że podczas pracy konieczne jest korzystanie z butli z gazem. Warto jednak zaznaczyć, że urządzenia te są niezwykle efektywne. Umożliwiają błyskawiczne chłodzenie rur, nawet tych o większej średnicy.
O czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na zamrażanie rur?
W niektórych sytuacjach zamrażanie rur nie jest możliwe. Dotyczy to instalacji, w których rura na zasilaniu i powrocie grzejnika jest krótka lub nie stanowi prostego odcinka. Zanim więc zdecydujesz się na naprawę instalacji tą metodą, upewnij się, że zawory odcinające, czyli termostatyczne, działają poprawnie. Jeżeli chcesz przeprowadzić zamrażanie w sezonie grzewczym, to zawór odcinający musi być w pełni sprawny i szczelny. W przeciwnym przypadku użycie zamrażarki do rur może nie być możliwe.
Mamy nadzieję, że wiesz już, na czym polega zamrażanie rur i dlaczego warto zastosować tę metodę. Dzięki wykorzystaniu tej techniki oszczędzisz czas i bez trudu przeprowadzisz wszelkie naprawy. Jeżeli poszukujesz niezawodnych zamrażarek – zarówno gazowych, jak i elektrycznych – koniecznie sprawdź, jakie urządzenia przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie naszego e-sklepu!